o nas

Spoštovani ljubitelji kulture, turizma in dobrih ljudi!


Kulturno turistično društvo v sedanji obliki deluje od leta 2009, ko se je takratno Turistično društvo Miklavž pripojilo h Kulturnemu društvu Miklavž. Zbor članov je sprejel sklep o spremembi imena v Kulturno turistično društvo Miklavž pri Ormožu. Kulturna in turistična dejavnost pa na območju Miklavža sega nazaj v leto 1923, saj v Miklavževskem zborniku iz leta 1992, ki je izšel ob 300-letnici cerkve sv. Miklavža najdemo podatek o tem, da je leta 1923 bilo ustanovljeno godbeno društvo »Slavček« in da je na malo mašo istega leta župnik Anzelm Polak blagoslovil tudi prosvetno dvorano. Če je torej društvo »Slavček« bilo ustanovljeno davnega leta 1923 in je v njem deloval tamburaški zbor, tako, kot danes v KTD Miklavž deluje sekcija tamburašev, lahko mirno rečemo, da se kulturne in turistične dejavnosti pri Miklavžu odvijajo že kar celih 90 let, če ne še več. KTD Miklavž pri Ormožu je v letu 2013 obeležilo 90-letnico delovanja na področju kulture in turizma pri Miklavžu. V Kulturno turističnem društvu Miklavž pri Ormožu je trenutno 120 članov. Društvo ima status društva, ki deluje v javnem interesu
(obrazec za donacijo dohodnine). Člani svoje interese uveljavljajo na različnih področjih z aktivnim delovanjem znotraj šestih sekcij, ki so formirane v društvu:
FOLKLORNA SEKCIJA
GLEDALIŠKA SEKCIJA
LIKOVNA SEKCIJA
SEKCIJA GOSPODINJ
TAMBURAŠKA SEKCIJA
TURISTIČNA SEKCIJA

Naš namen in želja je razvijanje ljubiteljske kulturne dejavnosti s spodbujanjem kulturne ustvarjalnosti, kulturno vzgojo in izobraževanjem ter posredovanje in varovanje kulturnih dobrot in spodbujati razvoj turizma na območju Krajevne skupnosti Miklavž pri Ormožu in na Jeruzalemski vinski cesti ter predstavljati kraj v ožji in širši okolici.

Vabimo Vas, da se nam pridružite in postanete aktiven član

Kulturno turističnega društva Miklavž pri Ormožu.

MIKLAVŽ PRI ORMOŽU


leži v Krajinskem parku Ljutomersko-Ormoške gorice. Je vas v dolini med Kajžarjem in Vinskim Vrhom, katero deli na dva dela potoček Libanja. K Miklavžu spadata zaselka Vukomorje in Slančaves. Na griču sredi vasi stoji cerkev sv. Miklavža, po kateri je kraj tudi dobil ime. Notranjost cerkve je iz obdobja baroka. V cerkvi so spominske plošče, posvečene Štefanu Modrinjaku, Matjažu Mihaelu Žagarju in dr. Ivanu Jožefu Tomažiču. Okolico cerkve krasi okrog 200 let stara lipa z obsegom več kot 300 cm. Ob cerkvi stoji kip škofa dr. Ivana Jožefa Tomažiča.

“Pod cerkvijo spi zmaj, katerega glava je v »farovškem zdenci«, rep pa v izviru »Čuparija«”, je le del pripovedke o Miklavškem zmaju.

V kraju stoji tudi več kot 120 let stara šola, kulturna dvorana, v kateri je pisarna krajevne skupnosti, ter pošta. Nasproti osnovne šole stoji obnovljen gasilski dom v katerem se nahaja pestro opremljen gasilski muzej.

V središču kraja je spomenik NOB.

KRAJI

ki sestavljajo krajevno skupnost Miklavž pri Ormožu.

  • HERMANCI

    so naselje na slemenu. Sem spadajo še zaselki Stara Gora, Pijavec in Strmec. V kraju stoji dvorec Temnar, s katerega je prelep razgled na okolico (235 m). Prvi lastnik je bil Herman Ptujski, po katerem se kraj tudi imenuje. V prizidku dvorca stoji stara preša (1848), ki se še danes uporablja. V Hermancih najdemo tudi dve spominski plošči, posvečeni Štefki Sovič in Vinku Mikložiču, žrtvama NOB.

  • KAJŽAR

    je vas, ki se na zahodu nagiba proti Miklavžu. H Kajžarju spada zaselek Križajnščak. Vas je ime dobila po kajžah, preprostih hišicah. Na Kajžarju stoji baročna hiša (Kajžar 21), ki je bila zgrajena leta 1740 in ima še danes ohranjena baročna vrata in okna. Hiša je včasih imela svojo kapelo.

  • KRČEVINA

    je vas na jugu KS Miklavž pri Ormožu z najmanjšim številom prebivalcev. Leži na edini ravnini v okolici, zato so si kmetje tukaj že v zgodovini pridelali veliko žita in s tem ugodnejše življenje. V kraju, hišna številka 14, se nahaja spominska plošča, posvečena pedagogu in strokovnemu pisatelju Davorinu Trstenjaku. Na hišni številki 17 je spominska plošča, posvečena Franju Lukmanu, agronomu.

  • VELIKI BREBROVNIK

    je naselje na slemenih, h kateremu spadata še zaselka Srednji Brebrovnik in Rojs. Kraj bi naj dobil ime po bobrih, ki so nekoč živeli ob potoku. V kraju je kar nekaj častitljivo starih dreves. V »grabi« stoji kapelica Lurške matere božje, ki jo je poslikal slikar Franc Čeh iz Ljutomera.

  • VINSKI VRH

    je naselje na levem slemenu miklavške doline. Malo pod najvišjim vrhom vasi, tik ob Jeruzalemski vinski cesti, ki vodi skozi Vinski Vrh, stoji kapelica posvečena Srcu Jezusovemu. V njeni neposredni bližini, pri hiši s številko 69, pa se nahaja obnovljen vodnjak.

  • VUZMENTINCI

    je naselje, sredi katerega je križišče cest proti Ormožu, Središču in Ljutomeru. K Vuzmetincem spadata Šerof in Vrablovščak.

  • ZASAVCI

    so obcestno naselje, kateremu pripadata zaselka Majcenski Vrh in Stovraga. Skozi vas je med drugo svetovno vojno potekala fronta, zato je bila močno uničena. Iz vojnega časa so ostala grobišča, ki so neevidentirana. Spomin na padle se ohranja preko ustnega izročila. V vasi je spominska plošča, posvečena žrtvam NOB.

Znamenitosti

ki jih najdete v naših krajih.

  • Cerkev Sv. Miklavža

    stoji v Miklavžu, po njej pa je slednji dobil ime. Prvič se omenja šele leta 1486. Leta 1528 je bila sedež ormoškega vikariata (stalne kaplanije) in šele leta 1617 vikariatne župnije. Od prvotne manjše in nižje cerkve sta ohranjena del južne stene ladje in večina zvonika, ki je verjetno še iz 16. stoletja. Sedanja cerkev z zakristijo je bila zgrajena v letih 1683–92 in opremljena do leta 1696. Takrat so povišali tudi zvonik, ki je dobil sedanjo obliko in velikost. Cerkvena zunanjščina zaradi svoje višine učinkuje velikopotezno, kar velja tudi za njeno notranjščino, ki jo krasi ornamentalna slikarija Franca in Janka Horvata iz leta 1906. Vsi trije oltarji so iz prve polovice 18. stoletja, in sicer glavni iz leta 1716, stranska pa sta nastala okoli leta 1740. Nadstropno župnišče s petkrat po tremi osmi je v zasnovi iz leta 1839, v letih 1876 in 1906 pa je bilo prenovljeno. V njem hranijo poslikan omarast oltar iz zidanice na Kajžarju, ki ga je dal okoli leta 1745 izdelati miklavški župnik Matija Fortunat Tobinger, s posvetilom pa ga je dal opremiti njegov nečak, ptujski mestni sodnik Jožef Tobinger, ter kvalitetno sliko Poklona treh kraljev avstrijskega izvora iz začetka 18. stoletja. V cerkvi si poleg tega lahko ogledate še nagrobni plošči župnikov Matije Mihaela Žagarja in Štefana Modrinjaka in prižnico iz leta 1854.

  • Škof Ivan Jožef Tomažič

    se je rodil 1. 8. 1876 v Miklavžu pri Ormožu. Leta 1928 je postal pomožni škof, 1933 pa redni lavantinski (mariborski) škof. Med nemško okupacijo 1941-45 je v duhu svojega gesla Non ego, sed Deus (Ne jaz, ampak Bog) odločno protestiral zoper okupatorjeve ukrepe proti narodno zavedni duhovščini in vernemu slovenskemu ljudstvu. Leta 1948 je prejel visoko papeško priznanje prisednik prestola Njegove svetosti. Umrl je v Mariboru 26. 2. 1949. Njemu v čast je postavljen kip na stopnišču pred cerkvijo sv. Miklavža.

  • Dr. Stanko Janežič

    se je rodil 4. avgusta 1920 v župniji Sv. Miklavž pri Ormožu. Mašniško posvečenje je prejel 17. junija 1945 v Zermanu pri Trevisu v Italiji. Svoje duhovniško službovanje je začel med zamejskimi Slovenci v Italiji. Leta 1969 se je vrnil v domovino in postal stolni vikar v Mariboru (1969-1970). Leta 1970 je postal honorarni predavatelj na TEOF Maribor. Leta 1980 je postal prodekan TEOF Maribor, 1984 izredni profesor, kar je ostal do leta 1996, ko se je upokojil. Poleg širokopoteznega ekumenskega delovanja in pisanja se je prof. Janežič močno uveljavil na kulturnem in leposlovnem področju. Izdal je štirinajst pesniških zbirk in trinajst knjig s prozno tematiko (črtice, povesti, pesmi v prozi). Napisal je tudi šmarnice o škofu Slomšku in še druge teološke knjige in knjižice. Njegova bibliografija obsega okrog 400 različnih objavljenih del. Za svoje vsestransko duhovniško in ekumensko delovanje je bil leta 1999 odlikovan z imenovanjem za papeškega hišnega prelata. Dr. Janežič je vsakega bližnjega sprejemal z vedrino, bolezni in življenjske križe pa z velikodušnim pogumom. Vsem, ki so ga poznali, je pustil vzgled pristnega pričevalca krščanskega veselja in optimizma.

  • Pripovedka o spečem zmaju

    Ostro oko v grbu krajevne skupnosti Miklavž pri Ormožu opazi zmaja pod cerkvijo. Kaj pomeni in zakaj se zmaj nahaja v marsikaterem grbu v našem okraju? Pripovedka pravi, da pod cerkvijo spi zmaj. Glavo ima v “faroškem zdenci”, rep pa v izviru “Čuparija”. Ko zmaj zmiga z repom, se voda v “Čupariji” skali.

  • Dvorec Temnar

    Temnar stoji severno od Kajžarja sredi vinogradov, ki se širijo vse do Hermancev (1247) in Jeruzalema. Gre za staro fevdalno postojanko, ki sega lokacijsko še v 13. stoletje, ko je služila kot strelski dvorec ptujskemu militu Hermanu. Ta ga je leta 1249 podaril velikonedeljski komendi, v katere lasti je ostal do zadnje vojne. Leta 1542 se omenja kot Themler. Bil je večkrat prezidan in obnavljan, v sedanji obliki pa je iz srede 18. stoletja, a so mu na zahodni strani v letih 1957-59 prizidali večji trakt in povečali klet. Danes je Temnar visokopritlično 7 x 3-osno poslopje z mansardno streho in gospodarskim prizidkom. Fasado krasi skromna baročna členitev, klet pa pokrivajo opečni banjasti oboki. Strope v sobah poživljajo razgibani baročni štukasti okviri različnih oblik. V vzhodnem delu dvorca je bila nekoč kapela, v gospodarskem prizidku pa velika preša iz leta 1848. Odlikuje ga izbrana lega, saj z višine 311 m suvereno obvladuje svojo vinorodno okolico. Zidanica je bila temeljito prenovljena leta 2006. Vina in oglede, degustacije in podrobnejše predstavitve zidanice Temnar ponuja turistična kmetija Čurin.

  • Baročna hiša v Kajžarju

    Pod hišno številko Kajžar 21 se skriva svojevrstna prezidana baročna hiša. Zgrajena je bila leta 1740 in ima ključast tloris ter baročna vrata in okna. Svoj čas je imela tudi lastno kapelo.

  • Kapelice

    Naš okraj je zaznamovan s številnimi kapelicami, ki so jih naši predniki postavljali z namenom, da bi jih obvarovale zla in hudega. Kapela Lurški Materi Božji je bila zgrajena leta 1908 v Velikem Brebrovniku (na sliki). Stoji ob križišču dveh cest, na stičišču štirih vasi Veliki Brebrovnik, Mali Brebrovnik, Pavlovski Vrh in Krčevina in verjeti je, da so jo pred sto leti, vaščani teh štirih, vasi tudi gradili skupaj. Posvetili so jo Lurški Materi Božji. Vera vanjo in upanje sta jim namreč pomagala, da so iz svojih vinogradov uspeli pregnati trsno uš in druge škodljivce, ki so v tistem času kar nekaj let uničevali vinograde in ves pridelek, ki je že takrat mnogim bil edini vir preživetja. V Vinskem Vrhu se nahaja kapelica, ki je posvečena Srcu Jezusovemu.

  • Gasiljski muzej

    je bil odprt v oktobru 2009 v popolnoma prenovljenem gasilskem domu. Eksponati so razstavljeni v prostoru na več kot 80 m². Ob bogatem fotografskem in arhivskem gradivu je razstavljeno tudi številno orodje in oprema, ki so jo v preteklosti uporabljali gasilci. Razstavljenih je dvanajst motornih in ena ročna brizgalna iz leta 1888, ki je vsekakor vredna ogleda in spada med najstarejše tovrstne na Slovenskem. Muzej hrani tudi največjo motorno brizgalno, ki je bila kdaj koli narejena na Slovenskem. Izdelana je bila v TAM-u leta 1964. Na ogled so postavljene uniforme, medalje, razglednice in nekaj filatelije na temo gasilstvo, ter drugi predmeti. Ena vitrina pa je namenjena tudi našemu velikemu rojaku škofu dr. Ivanu Jožefu Tomažiču. Njegov zadnji obisk v domačem kraju je bil namenjen prav blagoslovu novega gasilskega doma in to 8. 8. 1937. Na ogled pa je tudi novejša zgodovina društva vse do današnjih dni. Ogled je možen vsaki dan po PREDHODNI NAJAVI.

  • Spomenik NOB

    Mnogo sledi v naših krajih je zarisala tudi 2. sv. vojna. Nanjo spominjajo številne spominske plošče padlim žrtvam, spomenik NOB pri cerkvi sv. Miklavža in ustno izročilo o grobiščih v Zasavcih.

  • Lipe

    Lipa pri cerkvi sv. Miklavža spada med naravne znamenitosti Krajinskega parka Jeruzalemsko – ormoške gorice. Stara je okoli 200 let, obseg debla je 303 cm. Lipa pri Trstenjakovi domačiji v Velikem Brebrovniku je stara okrog 100 let in meri v obseg 352 cm.

  • Kostanj

    V Velikem Brebrovniku so pod Simonic Blumennauovo domačijo trije mogočni kostanji častitljive starosti in merijo v obsegih 492, 390 in 375 cm.

  • Vinska trta

    Vinska trta je v KS Miklavž pri Ormožu zasajena na površini več kot 300 ha. Mnogim krajanom ukvarjanje z vinogradništvom pomeni dodaten ali celo edini vir zaslužka.